Question #91797

If an iron wire is drawn to decrease it's radius by 0.5 precent of increase in its resistance will be

Expert's answer

The resistance of a wire of length ll and cross-sectional area AA is given by

R=ρlAR=\rho \frac{l}{A}

where ρ\rho is the resistivity of the material of the wire.

If radius is decreased by 0.5 % then new radius r′=0.995rr'=0.995r

New area A′=πr′2=(0.995)2πr2=(0.995)2AA'=\pi r'^2=(0.995)^2\pi r^2 = (0.995)^2A

New resistance R′=ρl(0.995)2A=R0.9952=1.01RR'=\rho \frac{l}{(0.995)^2A}=\frac{R}{0.995^2}=1.01R

Percentage increase in resistance

=R′−RR×100=1.01R−RR×100=1=\frac{R'-R}{R}\times 100\\ =\frac{1.01R-R}{R}\times 100\\ =1

Increase in resistance = 1 %


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS