Question #89725

(1) With a speed of 0,15m/s moves a 2,4dm long conductor perpendicular to the field lines in a field flow density is 28mT. how much voltage is induced in the conductor?
(2) a car runs at a speed of 90km / h on a horizontal wall where the earth magnetic field is 52µT and the angle of inclination is 68. how much voltage is induced between the ends of a 1.6m long axis?
(3) Two parallel metal plates are in a vacuum. the voltage between the plates is 5.7kV, according to a small plastic ball with a mass of 44mg falls at a constant speed in space between the plates. the distance between the plates is 1.7cm. calculate the ball charge

Expert's answer

1) If the length of the conductor is 2.4 decimeters, or 24 cm, the induced voltage will be


V=vBlsin90∘=0.15⋅0.24⋅0.028=0.001 V, or 1 mV.V=vBl\text{sin}90^\circ=0.15\cdot0.24\cdot0.028=0.001\text{ V, or 1 mV}.

2) Convert km/h to m/s:


u=v10003600=9010003600=25 m/s.u=v\frac{1000}{3600}=90\frac{1000}{3600}=25\text{ m/s}.

V=uBlsin68∘,V=uBl\text{sin}68^\circ,

V=25⋅1.6⋅52⋅10−6⋅0.93=1.93⋅10−3 V, or 1.93 mV.V=25\cdot1.6\cdot52\cdot10^{-6}\cdot0.93=1.93\cdot10^{-3}\text{ V, or 1.93 mV}.

3) The magnetic field between the plates is


E=Vd.E=\frac{V}{d}.

According to Newton's second law, since the ball moves with constant speed, all forces are balanced, or mathematically:


Felectric=Fgravitational,F_\text{electric}=F_\text{gravitational},

Eq=mg,Eq=mg,

q=mgE=mgdV,q=\frac{mg}{E}=\frac{mgd}{V},

q=44⋅10−6⋅9.81⋅0.0175700=1.29⋅10−9 C, or 1.29 nC.q=\frac{44\cdot10^{-6}\cdot9.81\cdot0.017}{5700}=1.29\cdot10^{-9}\text{ C, or 1.29 nC}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS