Question #88302

A metal has Er=9, wo=7×10^-15 rad s^-1, v=2×10^12 s. Calculate the skin depth for microwave of 4 cm vacuum wavelength

Expert's answer

The skin depth is


δ=ρπfμ=ρλπcμ=1.68⋅10−8⋅0.043.14⋅3⋅108⋅1.26⋅10−6=0.75 μm.\delta=\sqrt{\frac{\rho}{\pi f\mu}}=\sqrt{\frac{\rho\lambda}{\pi c\mu}}=\sqrt{\frac{1.68\cdot 10^{-8}\cdot 0.04}{3.14\cdot 3\cdot 10^8\cdot 1.26\cdot 10^{-6}}}=0.75\space\mu \text{m}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS