Question #83516

If a scan takes 30 minutes to complete, how much charge has flowed through the scanner in total? Assume that the current is constant and equal to 84.3 A.

Expert's answer

Answer on Question 83516, Physics, Electric Circuits

Question:

If a scan takes 30 minutes to complete, how much charge has flowed through the scanner in total? Assume that the current is constant and equal to 84.3 A.

Solution:

We can find the charge that flows through the scanner from the formula:

Q=It=84.3A∗30∗60s=151740CQ=It=84.3 A * 30 * 60 s=151740 C

Answer:

Q=151740CQ=151740 C

.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS