Question #73055

A straight conductor carrying current of 2.45 ampere floats horizontal in air in uniform magnetic field of induction 4 *10 raise to minus 4 Wb/metre square field is horizontal at right angle to length of conductor. if conductor has linear density of 0.1 g/m.Find accelaration due to gravity at that place.what is answer ?

Expert's answer

Answer on Question #73055, Physics / Electric Circuits

A straight conductor carrying current of I=2.45I = 2.45 ampere floats horizontal in air in uniform magnetic field of induction B=4×10−4B = 4 \times 10^{-4} Wb/metre square field is horizontal at right angle to length of conductor. If conductor has linear density of τ=0.1 g/m\tau = 0.1 \, \text{g/m}. Find the acceleration due to gravity at that place.

Solution:

The Newton's second law gives


ma=mg−FAm a = m g - F _ {\mathrm {A}}


where FA=BIlF_{\mathrm{A}} = B Il is the Ampere's force.

Thus


a=g−FAm=g−BIlm=g−BIτa = g - \frac {F _ {\mathrm {A}}}{m} = g - \frac {B I l}{m} = g - \frac {B I}{\tau}a=9.8−4×10−4×2.450.0001=0 m/s2a = 9.8 - \frac {4 \times 10^{-4} \times 2.45}{0.0001} = 0 \, \mathrm{m/s^2}


Answer: 0 m/s20 \, \mathrm{m/s^2}

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS