Question #69622

Instruction:
1. Illustrate the situation described in the problem below. Label it with the given quantities and the
quantity being asked.
2. Make a Conceptual Reasoning diagram involving the quantities in the problem.
3. Solve the problem.
Problem:
Two particles are held 1.0 mm apart. One particle has a mass of 1.0 x 10-5
kg and a net charge
of + 3.2 x 10-10 C. The other particle has a mass of 2.0 x 10-5
kg and a net charge
of + 4.8 x10-10 C. If the two particles are released, what will their speeds be when they are 2.0
mm apart?

Expert's answer

Answer on Question #69622, Physics / Electric Circuits

1. Illustrate the situation described in the problem below. Label it with the given quantities and the quantity being asked.

2. Make a Conceptual Reasoning diagram involving the quantities in the problem.

3. Solve the problem.

Problem:

Two particles are held 1.0 mm1.0 \, \text{mm} apart. One particle has a mass of 1.0⋅10−5 kg1.0 \cdot 10^{-5} \, \text{kg} and a net charge of +3.2⋅10−10 C+3.2 \cdot 10^{-10} \, \text{C}. The other particle has a mass of 2.0⋅10−5 kg2.0 \cdot 10^{-5} \, \text{kg} and a net charge of +4.8⋅10−10 C+4.8 \cdot 10^{-10} \, \text{C}. If the two particles are released, what will their speeds be when they are 2.0 mm2.0 \, \text{mm} apart?

Solution.

The force between two particles:


F=kq1q2r2F = k \frac{q_1 q_2}{r^2}

q1,q2q_1, q_2 are charges, rr is distance between particles


k=9⋅109 N⋅m2/C2k = 9 \cdot 10^9 \, N \cdot m^2 / C^2F=maF = m aa=dvdt; v=drdt; dt=drv; a=vdvdra = \frac{dv}{dt}; \, v = \frac{dr}{dt}; \, dt = \frac{dr}{v}; \, a = v \frac{dv}{dr}ma=kq1q2r2m a = k \frac{q_1 q_2}{r^2}mvdvdr=kq1q2r2m v \frac{dv}{dr} = k \frac{q_1 q_2}{r^2}vdv=kq1q2mr2 drv d v = k \frac{q_1 q_2}{m r^2} \, dr∫v0vv dv=∫r0rkq1q2mr2 dr\int_{v_0}^{v} v \, dv = \int_{r_0}^{r} k \frac{q_1 q_2}{m r^2} \, drv0=0; r0=1 mm; r=2 mmv_0 = 0; \, r_0 = 1 \, \text{mm}; \, r = 2 \, \text{mm}


Print to PDF without this message by purchasing novaPDF (http://www.novapdf.com/)

Answer on Question #69622, Physics / Electric Circuits

v22=kq1q2mr0−kq1q2mr\frac {v ^ {2}}{2} = k \frac {q _ {1} q _ {2}}{m r _ {0}} - k \frac {q _ {1} q _ {2}}{m r}v=2kq1q2m(1r0−1r)v = \sqrt {2 k \frac {q _ {1} q _ {2}}{m} \left(\frac {1}{r _ {0}} - \frac {1}{r}\right)}


For the first particle:


v1=2kq1q2m1(1r0−1r)=2⋅9⋅109⋅3.2⋅4.8⋅10−201⋅10−5⋅10−3(1−12)=0.372m/sv _ {1} = \sqrt {2 k \frac {q _ {1} q _ {2}}{m _ {1}} \left(\frac {1}{r _ {0}} - \frac {1}{r}\right)} = \sqrt {2 \cdot 9 \cdot 1 0 ^ {9} \cdot \frac {3 . 2 \cdot 4 . 8 \cdot 1 0 ^ {- 2 0}}{1 \cdot 1 0 ^ {- 5} \cdot 1 0 ^ {- 3}} \left(1 - \frac {1}{2}\right)} = 0. 3 7 2 m / sv2=2kq1q2m2(1r0−1r)=2⋅9⋅109⋅3.2⋅4.8⋅10−202⋅10−5⋅10−3(1−12)=0.263m/sv _ {2} = \sqrt {2 k \frac {q _ {1} q _ {2}}{m _ {2}} \left(\frac {1}{r _ {0}} - \frac {1}{r}\right)} = \sqrt {2 \cdot 9 \cdot 1 0 ^ {9} \cdot \frac {3 . 2 \cdot 4 . 8 \cdot 1 0 ^ {- 2 0}}{2 \cdot 1 0 ^ {- 5} \cdot 1 0 ^ {- 3}} \left(1 - \frac {1}{2}\right)} = 0. 2 6 3 m / s


The first particle



The second particle

Answer provided by AssignmentExpert.com

Print to PDF without this message by purchasing novaPDF (http://www.novapdf.com/)


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS