Question #341349

1.How much charge does a particle have if it's electric field intensity at a point 10.0cm away is 5.20x10³N/C?

2.The primary winding of a transformer has 1000 turns while it's secondary winding has 500 turns.

A. If the input voltage is 220V, what is the output voltage?

B. Suppose that the current in the secondary is winding is 0.5A, what current flows in the primary winding?



Expert's answer

1.

E=kqr2E=k\frac{q}{r^2}

q=Er2kq=\frac{Er^2}{k}

q=5.201030.1029109=5.78109Cq=\frac{5.20*10^3*0.10^2}{9*10^9}=5.78*10^{-9}\rm C

2.

V2=V1N2N1V_2=V_1\frac{N_2}{N_1}

V2=2205001000=110VV_2=220*\frac{500}{1000}=110\:\rm V


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS