Question #340649

A missile is launched on earth with the initial velocity of 100ms-1 at an elevation of 30 degrees.calculate



1 greatest height attained



2 horizontal range



3 time of fright



4 velocity of a missile at time 8 second

Expert's answer

1.

Hmax⁡=v02sin⁡2θ2gH_{\max}=\frac{v_0^2\sin^2\theta}{2g}

Hmax⁡=1002sin⁡230∘2∗9.8=128 mH_{\max}=\frac{100^2\sin^230^\circ}{2*9.8}=128\:\rm m

2.

R=v02sin⁡2θgR=\frac{v_0^2\sin2\theta}{g}

R=1002sin⁡60∘9.8=884 mR=\frac{100^2\sin60^\circ}{9.8}=884\:\rm m

3.

t=2v0sin⁡θgt=\frac{2v_0\sin\theta}{g}

t=2∗100sin⁡30∘9.8=10.2 st=\frac{2*100\sin30^\circ}{9.8}=10.2\:\rm s

4.

v=(v0cos⁡θ)2+(v0sin⁡θ−gt)2v=\sqrt{(v_0\cos\theta)^2+(v_0\sin\theta-gt)^2}

v=(100cos⁡30∘)2+(100sin⁡30∘−9.8∗8.0)2=91 m/sv=\sqrt{(100\cos30^\circ)^2+(100\sin30^\circ-9.8*8.0)^2}=91\:\rm m/s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS