Question #332029

The parallel combination of five cells, each with electromotive force of 1.5 V and internal resistance of 0.5 Ω, is connected to an external resistance of 5.0 Ω. Find the (a) total resistance of the circuit, (b) electromotive force of the battery, (c) total resistance of the circuit, and (d) current through the external circuit.



Given: n=5


E= 1.5 V


r= 0.5 Ω


R= 5.0 Ω


Expert's answer

(a)

Rtot=r5+R=0.55+5.0=5.1ΩR_{tot}=\frac{r}{5}+R=\frac{0.5}{5}+5.0=5.1\:\Omega

(b)

E=1.5V{\cal E}=1.5\:\rm V

(c)

I=ERtot=1.55.1=0.29AI=\frac{\cal E}{R_{tot}}=\frac{1.5}{5.1}=0.29\:\rm A


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS