Question #315835

For the circuit on the right, find the following quantities:


a. The circuit current.


b. The total resistance of the circuit.


c. The value of the unknown resistance, R.


d. The voltage-drop across all resistors in the circuit.


e. The power dissipated by all resistors.



100Ω


150Ω


E=25V


Rt= 800Ω



30Ω


R

1
Expert's answer
2022-03-22T15:46:43-0400

(1)

It=VRt=25800=0.03125AI_t=\frac{V}{R_t}=\frac{25}{800}=0.03125A

(2)

Net resistance


Rnet=800ΩR_{net}=800 \Omega

(3)

Rt=R1+R2+R3+R4R_t=R_1+R_2+R_3+R_4

Rt=100+150+30+RR_t=100+150+30+R

800=100+150+30+R800=100+150+30+R

R=520ΩR=520\Omega

(4)

V1=100×0.03125=3.125ΩV_1=100\times0.03125=3.125\Omega

V2=150×0.03125=4.6875ΩV_2=150\times0.03125=4.6875\Omega

V3=30×0.03125=0.9375ΩV_3=30\times0.03125=0.9375\Omega

V4=520×0.03125=16.25ΩV_4=520\times0.03125=16.25\Omega

(5) Power


P1=i1V1=3.125×0.03126=0.0976WP_1=i_1V_1=3.125\times0.03126=0.0976W

P2=i2V2=4.6875×0.03126=0.1465WP_2=i_2V_2=4.6875\times0.03126=0.1465W

P3=i3V3=0.9375×0.03126=0.02930WP_3=i_3V_3=0.9375\times0.03126=0.02930W

P4=i4V4=16.25×0.03126=0.5079WP_4=i_4V_4=16.25\times0.03126=0.5079W


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS