Question #308697

A current of 2.0 A is measured when a battery is connected across a resistor, R1 = 10Ω. When the same battery is connected across another resistor, R2 = 6.0Ω resistor, the current changes to 3.0 A. 


(a)          Calculate the potential differences across each of resistors.

(3 marks)

(b)          Find the emf and the internal resistance of the battery.

(9 marks)

(c) Determine the power dissipated in each resistor.

(3 marks) 



Expert's answer

Solution.

I1=2.0A;I_1=2.0A;

R1=10Ω;R_1=10\Omega;

I2=3.0A;I_2=3.0A;

R2=6.0Ω;R_2=6.0\Omega;

a)V1=I1R1;a) V_1=I_1R_1;

V1=2.010=20V;V_1=2.0\sdot10=20V;

V2=3.06.0=18V;V_2=3.0\sdot6.0=18V;

b)V=I(R+r);b) V=I(R+r);

V=I1(R1+r);V=I_1(R_1+r);

V=I2(R2+r);V=I_2(R_2+r);

I1(R1+r)=I2(R2+r);I_1(R_1+r)=I_2(R_2+r);

I1R1+I1r=I2R2+I2r;I_1R_1+I_1r=I_2R_2+I_2r;

I1rI2r=I2R2I1R1I_1r-I_2r=I_2R_2-I_1R_1 ;

r=I2R2I1R1I1I2;r=\dfrac{I_2R_2-I_1R_1}{I_1-I_2};

r=3.06.02.0102.03.0=2.0Ω;r=\dfrac{3.0\sdot6.0-2.0\sdot10}{2.0-3.0}=2.0\Omega;

V=3.0(6.0+2.0)=24V;V=3.0(6.0+2.0)=24V;

c)P1=I12R1;c) P_1=I_1^2R_1;

P1=2.0210=40.0W;P_1=2.0^2\sdot10=40.0W;

P2=I22R2;P_2=I_2^2R_2;

P2=3.026.0=54.0W;P_2=3.0^2\sdot6.0=54.0W;

Answer: a)V1=20.0V;V2=18.0V;a)V_1=20.0V;V_2=18.0V;

b)r=2.0Ω;V=24.0V;b)r=2.0\Omega; V=24.0V;

c)P1=40.0W;P2=54.0W.c)P_1=40.0W; P_2=54.0W.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS