Question #291628

A 0.40 mm diameter copper wire carries a current of

3μA. Find the current density and he electron drift density in the wire


Expert's answer

Now current density

J=IAJ=Iπr2J=\frac{I}{A}\\J=\frac{I}{\pi r^2}

r=D2=0.2mmr=\frac{D}{2}=0.2mm


A=πr2=3.14×(0.2×10−3)2=3.14×4×10−8A=\pi r^2=3.14\times(0.2\times10^{-3})^2=3.14\times4\times10^{-8}

J=3×10−63.14×4×10−8=23.88A/m2J=\frac{3\times10^{-6}}{3.14\times4\times10^{-8}}=23.88A/m^2

Drift velocity

Vd=JneV_d=\frac{J}{ne}


Vd=23.888.49×1028×1.6×10−19=4.5×10−9m/secV_d=\frac{23.88}{8.49\times10^{28}\times1.6\times10^{-19}}=4.5\times10^{-9}m/sec


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS