Question #290299

A 2µF capacitor is charged to 10 V, and then discharged through a 1.0 MΩ resistor.


a) What is the time constant of the discharge circuit? (Answer: 2 s)


b) What is the time taken for the potential difference across the capacitor to drop to 5 V? (Answer: 1.39


s)


Expert's answer

τ=RC=1×106×2×10−6\tau=RC=1×10^6×2×10^{-6}


=2seconds=2seconds


V=E(e−tRC)V=E(e^{\frac{-t}{RC}})


5=10(e−t2)5=10(e^\frac{-t}{2})


Solving for t,


t=1.3863 seconds





LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS