Question #258545

The electric charge that moves through a conductor varies in accordance with the equation q= 800t, where q and t are given in microcoulombs and milliseconds respectively. Calculate the current in amperes.

Expert's answer

Solution.

q=800t(μСl⋅ms)=800t⋅10−6⋅10−3(Cl⋅s)=800⋅10−9t(Cl⋅s);q=800t(\muСl\sdot ms)=800t\sdot10^{-6}\sdot 10^{-3}(Cl \sdot s)=800\sdot 10^{-9}t (Cl\sdot s);

I=dqdt=800⋅10−9(A);I=\dfrac{dq}{dt}=800\sdot 10^{-9}(A);

Answer: I=800⋅10−9A.I=800\sdot 10^{-9}A.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS