Question #249665

What is the resistance of a copper bus bar 9.15 meter long and 7.62 cm by 1.27

cm in cross section? Use 1.78 μΩ-cm specific resistance for copper.


Expert's answer

l=9.15m=915cml=9.15m=915cm

Area, A=7.62×1.27=9.677cm2A=7.62\times 1.27=9.677cm^2

ρ=1.78×10−6Ω−cm\rho=1.78\times 10^{-6}\Omega-cm

Resistance,R=ρlA=1.78×10−69159.677=1.683×10−4ΩResistance, R=\rho \frac{l}{A}=1.78\times 10^{-6} \frac{915}{9.677}=1.683\times 10^{-4} \Omega



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS