Question #247158

A 2-horsepower automobile electric starter motor operates at 90 percent efficiency from a 12-V
battery. What is the battery internal resistance if the battery terminal voltage drops to 10 V
when energizing the starter motor?

Expert's answer

2-horsepower:

2⋅746=14922\cdot 746=1492 W

With efficiency 90% motor uses:

P=1492/0.9=1658P=1492/0.9=1658 W

The current:

I=P/V=1658/12=138I=P/V=1658/12=138 A

However that hypothetically loaded motor is not actually running at its rated voltage and power - its at 10 volts. So the current should be scaled by that:

I=138⋅10/12=115I=138\cdot 10/12=115 A

So, the battery internal resistance:

r=12−10115=0.017 Ωr=\frac{12-10}{115}=0.017\ \Omega


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS