Question #214493

Two cells each of emf 2v and internal resistance 0.5 ohms are connected in series. They are made to supply currents to a combination of three resistors, one of the resistance 2ohms is made is connected in series to a parallel combination of two other resisters each of resistance 3 ohms.

Draw the circuit diagram and calculate.

i. Current in the circuit

ii. The potential difference across the parallel combination of the resistor

iii. Lost voltage of the batting.


Expert's answer

Answer:-




we can calculate equivalent resistance of the circuit = 2+32+0.5+0.5=922+\frac{3}{2}+ 0.5+0.5=\frac{9}{2} ohm

also equivalent emf when voltage source is in series = V1+V2=2+2=4 VoltV_1+V_2=2+2=4 \ Volt

i) by using formula I=VR=492=89=0.88 ampI = \frac{V}{R}=\frac{4}{9\over 2}=\frac{8}{9}=0.88 \ amp

ii) Potential difference across the parallel combination of the resistor

VIR=40.88×(2+0.5+0.5)ohm=1.36 voltV-IR=4-0.88\times (2+0.5+0.5)ohm=1.36\ volt

iii) Lost voltage

V=IR=0.88(0.5+0.5)=0.88 voltV=IR=0.88(0.5+0.5)=0.88 \ volt


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS