resistance of X is 5 ohm and resistance of Y is 10 ohm. The current through X is 0.50 A. Current through Y is 0.30 A. Calculate the potential difference
Answer:-
considering that all the connections are in series than by using
voltage law
v−0.5×5−0.3×10=0v=5.5 V answerv-0.5\times5-0.3\times10=0\\ v=5.5\ V \ \ \ answerv−0.5×5−0.3×10=0v=5.5 V answer