Question #203524

a 50m high object was seen via a telescope 100m from a 3.5mm focal length converging lens. Determine the image distance, magnification, and object height


Expert's answer

Gives

Objectdistance(o)=Object distance (o)= 100m

Focal length (d)=3.5mm

We know that



1o+1I=1f\frac{1}{o}+\frac{1}{I}=\frac{1}{f}

Put value

1I=13.5×10−3−1100\frac{1}{I}=\frac{1}{3.5\times10^{-3}}-\frac{1}{100}

Object distance dI=3.5×10−3md_I=3.5\times10^{-3}m

Magnificent

m=Iom=\frac{I}{o}

Put value

m=3.5×10−3100m=\frac{3.5\times10^{-3}}{100}

m=3.5×10−5m=3.5\times10^{-5}

Object hight

Io=hh′\frac{I}{o}=\frac{h}{h'}

h′=Io×hh'=\frac{I}{o}\times h

Put value

h′=50100×3.5×10−3h'=\frac{50}{100}\times3.5\times10^{-3}

h′=1.75×10−3mh'=1.75\times10^{-3}m

h′=1.75mmh'=1.75mm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS