Question #189765

What is the circuit (amps) for a series circuit containing a 12 V potential and three resistors R1= 3 ohms,

R2= 2 ohms and R3= 1 ohm.


Expert's answer

Gives

R1=3 Ω\Omega

R2=2 Ω\Omega

R3=1Ω\Omega

E=12 V

Now

Rnet=R1+R2+R3R_{net}=R_{1}+R_{2}+R_{3} Rnet=(3+2+1)ΩR_{net}=(3+2+1) \Omega

Rnet=6ΩR_{net}=6\Omega

Inet=VRnet→(1)I_{net}=\frac{V}{R_{net}}\rightarrow(1)

Inet=126=2AI_{net}=\frac{12}{6} =2 A

Inet=2AI_{net}=2 A


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS