Question #183053

A 1.5 volt battery is connected to a 10 ohm resistor.

a. What current passes through the resistor?

b. What is the power developed by this resistor?



Expert's answer

a.CurrentI=VoltageVResistanceRa. Current I =\frac {Voltage V} {Resistance R}

I=1.510=0.15AI= \frac{1.5} {10} = 0.15A


b. PowerP=VIPower P = VI

P=1.5×0.15=0.225WP= 1.5\times 0.15= 0.225 W


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS