Question #168578

Calculate the time taken for 40kC to pass through a component when a current of 5.0A goes through it


Expert's answer

Q=40kC=40×103 CQ=40kC=40\times10^3\space C

I=5AI=5A

By definition of electric charge,

Q=I×time⇒time=QI⇒time=40×1035=8×103 sQ=I\times time\\\Rightarrow time=\dfrac{Q}{I}\\\Rightarrow time=\dfrac{40\times10^3}{5}=8\times10^3\space s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS