Question #159913

An electronic technician wishes to construct a parallel-plate capacitor using rutile (k = 100) as the dielectric. The area of the plates is 1.00cm^(2) . What is the capacitance if the rutile thickness is 1.00mm?

Expert's answer

The capacitance of the capacitor filled with dielectric between its plates can be calculated from the formula:


C=kϵ0Ad,C=k\epsilon_0\dfrac{A}{d},C=1008.851012 Fm1.0 cm2(1 m100 cm)21.0103 m=88.5 pF.C=100\cdot8.85\cdot10^{-12}\ \dfrac{F}{m}\cdot\dfrac{1.0\ cm^2\cdot(\dfrac{1\ m}{100\ cm})^2}{1.0\cdot10^{-3}\ m}=88.5\ pF.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS