Question #145437
A 100 ohm resistor is connected in series in a parallel combination of three parallel resistors 4 ohm 10 ohm and 20 ohm respectively and its connected to a 50 volt DC supply. Find the current in each resistor and total power dissipated.
1
Expert's answer
2020-11-20T09:35:20-0500

As per question ,

Let the Resistors be,


R1=100Ω,R2=4Ω,R3=10ΩR_1=100\Omega,R_2=4\Omega,R_3=10\Omega and R4=20ΩR_4=20\Omega


As per question,

R1R_1 is connected in series with parallel combination of R2,R3,R4R_2,R_3,R_4


Net resistance Rnet=R1+11R2+1R2+1R3R_{net}=R_1+\dfrac{1}{\dfrac{1}{R_2}+\dfrac{1}{R_2}+\dfrac{1}{R_3}}


Rnet=100+114+110+120\Rightarrow R_{net}=100+\dfrac{1}{\dfrac{1}{4}+\dfrac{1}{10}+\dfrac{1}{20}}


Rnet=100+15+2+120\Rightarrow R_{net}=100+\dfrac{1}{\dfrac{5+2+1}{20}}


Rnet=100+208\Rightarrow R_{net}=100+\dfrac{20}{8}


Rnet=100+2.5=102.5Ω\Rightarrow R_{net}=100+2.5=102.5\Omega


Current in the circuit i=VRneti=\dfrac{V}{R_{net}} ( Ohm's law)


i=50102.5=0.4878Ai=\dfrac{50}{102.5}=0.4878A


Current in resistor R1R_1 is i1=i=0.4878Ai_1=i=0.4878A

Power dissipation P1=i12R1=(0.4878)2(100)=23.79wattP_1=i_1^2R_1=(0.4878)^2(100)=23.79 watt


Voltage drops across R1R_1 resistor V1=i×R1=0.4878×100=48.78VV_1=i\times R_1=0.4878\times 100=48.78V


Now the remaining voltage V2=VV1=5048.78=1.22VV_2=V-V_1=50-48.78=1.22V


Since resistor R2,R3,R4R_2,R_3,R_4 are in parallel so Voltage remains same,


\therefore Current in resistor R2R_2 is i2=1.224=0.305i_2=\dfrac{1.22}{4}=0.305 A

Power dissipation P2=i22R2=(0.305)2(4)=0.3721wattP_2=i_2^2R_2=(0.305)^2(4)=0.3721 watt


\therefore Current in resistor R3R_3 is i3=1.2210=0.122Ai_3=\dfrac{1.22}{10}=0.122A

Power dissipation P3=i32R3=(0.122)2(10)=0.14wattP_3=i_3^2R_3=(0.122)^2(10)=0.14 watt


\therefore Current in resistor R4R_4 is i4=1.2220=0.061Ai_4=\dfrac{1.22}{20}=0.061A

Power dissipation P4=i42R4=(0.061)2(20)=0.07442wattP_4=i_4^2R_4=(0.061)^2(20)= 0.07442 watt





Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS