Question #142587

A proton is released from rest in a uniform electric field whose magnitude is 5000 V/m. Through what potential difference will it have passed after moving 0.25 meters? How fast will it be going
after it has traveled 0.25 meters?

Expert's answer

Since the potential difference is equal to the product of the field intensity by the distance traveled by the charged particle, then U=E×d=5000×0.25=1250U=E\times d=5000 \times 0.25= 1250 V.

Since U×q=Ec=m×V22U\times q=E_c=\frac{m\times V^2}{2} , then

V=2×U×qmV=\sqrt{\frac{2\times U\times q}{m}} =2×1250×1.6×10−191.67×10−27≈4.89×105=\sqrt{\frac{2\times 1250\times 1.6\times 10^{-19}}{1.67\times 10^{-27}}}\approx 4.89\times 10^5 m/s.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS