An amplifier has an input signal of 5V at 0.1mA. The output of the amplifier provides 10mA to a 450Ω load
determine : a) the current , voltage and power gains
b) the input resistance to the amplifier
Explanations & Calculations
- Input current = 0.1mA
- Output current = 10mA
- Output voltage = 10mA×450Ω=4.5V
- Therefore, current gain = 0.1mA10mA=100
- Voltage gain = 5V4.5V=0.9
- Power gain = input poweroutput power=5V×0.1mA4.5V×10mA=90
- Input resistance = input currentinput voltage=0.1mA5V=50kΩ