Question #129742

 An electron is to be accelerated from 2.0 x 106m/s to 7.5 x 106m/s. Through what potential difference must the electron pass to accomplish this?


Expert's answer

As per the question,

Let the initial velocity be v1_1 =2×106\times10^6 m/s

and the final velocity be v2=7.5×106m/s_2=7.5\times10^6m/s

As we know

Mass of electron, m=9.1×10−319.1\times10^{-31} kg

charge of electron , q=1.6×10−191.6\times10^{-19} c

Change in kinetic energy= Charge of electron×\times potential applied

mv222−mv122=q×V\frac{mv_2^2}{2}-\frac{mv_1^2}{2}=q\times V

m(v22−v12)2=q×V\frac{m(v_2^2-v_1^2)}{2}= q\times V

9.1×10−31(7.52−22)×10122=1.6×10−19×V\frac{9.1\times10^{-31}(7.5^2-2^2)\times10^{12}}{2}=1.6\times10^{-19}\times V

On solving the above equation we get,

potential V=148.58volts.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS