Question #127840

A cylinder has a radius of 2.1 cm and a length of 8.8 cm. Total charge 6.1*10-7 C is distributed uniformly throughout. The volume charge density is:

Expert's answer

p = Charge Volume Density

p=qvp= \frac{q}{v}

q=6.1×10−7Cq = 6.1 \times10^{-7} C

v=πr2hv = \pi r^{2} h

v=π×2.1×2.1×8.8×10−2v = \pi\times 2.1\times 2.1\times8.8\times 10^{-2}

v=122.23×10−6m3v = 122.23\times10^{-6} m^{3}

p=6.1×10−7122.23×10−6p = \frac{6.1\times 10^{-7}}{122.23\times 10^{-6} }

p=0.04×10−6C/m3p = 0.04\times10^{-6} C/m^{3}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS