Question #126463

what is the magnitude of current that flows across a 9-V battery connected to a resistor 15ohm? how long it will take a charge of 30 C to pass a cross section in a circuit? calculate the power rating.


Expert's answer

Given V=9V,R=15ΩV = 9V, R = 15\Omega

Then by ohm's law,

current, I=VR=915=0.6AI = \frac{V}{R} = \frac{9}{15} = 0.6A


Also, I=Qt  ⟹  t=QII = \frac{Q}{t} \implies t = \frac{Q}{I} =300.6=50s= \frac{30}{0.6} = 50 s



Power, P=VI=9∗0.6=5.4WP = VI = 9*0.6 = 5.4 W


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS