Question #120343

https://prnt.sc/su2cfr

Expert's answer

With reference to the image :

For the given circuit,τ=LR1=L15=12  ⟹  L=7.5\tau=\frac{L}{R_1}=\frac{L}{15}=\frac{1}{2}\implies L=7.5

And at t=0,W=12Lio2=2.22 J  ⟹  io=4.44L=t=0,W=\frac{1}{2}Li_o^2=2.22\ J\implies i_o=\sqrt{\frac{4.44}{L}}= 4.447.5=0.77A\sqrt{\frac{4.44}{7.5}}=0.77A

At t=0,t=0, inductance offer infinite resistance,So,no current pass through it.

io=ER2  ⟹  R2=Eio=100.77=13Ωi_o=\frac{E}{R_2}\implies R_2=\frac{E}{i_o}=\frac{10}{0.77}=13 \Omega

And i=io(1−et/τ)=0.77(1−e2t)i=i_o(1-e^{t/\tau})=0.77(1-e^{2t})


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS