Question #113554

A carbon resistor has a resistance of 500Ω.Determine its resistance at 50oC.

Expert's answer

Assume that the carbon resistor has a resistance of 500Ω at T0=0°CT_0 = 0\degree C and the temperature coefficient of resistance for carbon is α=−0.0048Ω/°C\alpha = -0.0048 \Omega/\degree C . Then, according to the following formula:

R(T)=R(T0)(1−α(T−T0))R(T) = R(T_0)(1-\alpha (T-T_0))

the resistance at T=50°CT = 50\degree C will be:

R(50°C)=500Ω(1−−0.0048Ω/°C(50°C−0°C))=380ΩR(50\degree C) = 500\Omega(1--0.0048 \Omega/\degree C(50\degree C-0\degree C)) = 380 \Omega .


Answer. 380 Ohms.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS