Question #113136

A 12µF capacitor is required to store 4J of energy. Find the p.d to which the capacitor must be charged

Expert's answer

The energy WW , that can be stored into a capacitor is given by the expression:

W=CU22W = \dfrac{CU^2}{2} ,

where CC is the capacitance and UU is the potential diffectnce (p.d).

Express UU from this formula and substitute numerical values:

U=2WC=2⋅4J12⋅10−6F=816.5VU = \sqrt{\dfrac{2W}{C}} = \sqrt{\dfrac{2\cdot 4J}{12\cdot 10^{-6}F}} = 816.5 V .


Answer. 816.5 V.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS