Question #102407

A moving coil instruments gives a full scale deflection with a potential difference of 70mV and a current of 20mA calculate the value of the shunt required to give a range of 0-50Amps.

Expert's answer

As per the given question,

the potential difference with the full scale deflection=70mV

The current reading with the full scale deflection=20mA

Resistance of the shunt=?

Range of the current =0-50A

So, G=Vi=7020=3.5ΩG=\dfrac{V}{i}=\dfrac{70}{20}=3.5\Omega

We know that, S=IG×GI−IGS=\dfrac{I_G \times G}{I-I_G}

S=3.5×20×10−350−20×10−3=0.0750−0.02S=\dfrac{3.5\times20\times10^{-3}}{50-20\times 10^{-3}}=\dfrac{0.07}{50-0.02}

S=0.0749.08=0.00142ΩS=\dfrac{0.07}{49.08}=0.00142\Omega

Or, S=1.42×10−3Ω1.42\times 10^{-3}\Omega


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS