Question #95948

Using only the constants G = 6.67 x 10^-11 m^3/kg/s^2 and c = 3.00 x 10^8 m/s and dimensional analysis, estimate the peak power that was emitted in gravitational waves recently detected by LIGO from two merging black holes. (Hint: the SI unit of power is a watt, 1 W = 1 kg m^2 s^-3.) [3 marks]

Expert's answer

P=GxcyP=G^xc^y

kg⋅m2⋅s−3=(kg−1⋅m3⋅s−2)x(m⋅s−1)ykg\cdot m^2\cdot s^{-3}=(kg^{-1}\cdot m^3\cdot s^{-2})^x(m\cdot s^{-1})^y

Thus,


1=−x→x=−11=-x\to x=-1

2=3(−1)+y→y=52=3(-1)+y\to y=5

Thus,


P=G−1c5=(6.67⋅10−11)−1(3⋅108)5=3.64⋅1052WP=G^{-1}c^5=(6.67\cdot 10^{-11})^{-1}(3\cdot 10^8)^5=3.64\cdot 10^{52}W


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS