Question #87902

A small ball is suspended from a thread. It is lifted up with an acceleration 4.9 ms(sq) and lowered with an acceleration 4.9ms(sq) then the ratio of tensions in the thread in both cases will be :-

Expert's answer

Earth gravitational acceleration: g=9.8 ms−2g=9.8 \, \text{ms}^{-2}

When a small ball is lifted up with an acceleration a=4.9 ms−2a=4.9 \, \text{ms}^{-2} , the tension of the thread equals to


Tu=m(g+a)T_u=m(g+a)

When it is lowered with the same acceleration, , the tension of the thread equals to

Td=m(g−a)T_d=m(g-a)

The ratio:


TuTd=g+ag−a=9.8+4.99.8−4.9=3\frac{T_u}{T_d} = \frac{g+a}{g-a}=\frac{9.8+4.9}{9.8-4.9}=3


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS