Question #79756

Mary wants to throw a can straight up in air and then hits it with second can.she the collision to occur at height h=10m above the throw point. In addition,she knows that she needs t1=4.0s between successive throws. Assume that she throws both cans with same speed.Take g=9.81m/^2. How long it takes after the first can has been thrown into air for the two cans to collide?

Expert's answer

Question #79756, Physics / Classical Mechanics

Mary wants to throw a can straight up in air and then hits it with second can. She the collision to occur at height h=10mh = 10m above the throw point. In addition, she knows that she needs t1=4.0st_1 = 4.0s between successive throws. Assume that she throws both cans with same speed. Take g=9.81m/s2g = 9.81m/s^2. How long it takes after the first can has been thrown into air for the two cans to collide?

Solution

Let the height of the first can be xx, that of the second can be yy; and both cans be thrown at speed vv.


x(t)=vt−gt22x(t) = v t - g \frac{t^2}{2}y(t)=v(t−t1)−g(t−t1)22y(t) = v (t - t_1) - g \frac{(t - t_1)^2}{2}x(t)=y(t)=hx(t) = y(t) = h


From the first height equation:


v=ht+gt2v = \frac{h}{t} + \frac{g t}{2}


Substituted into the second equation:


h=(ht+gt2)(t−t1)−g(t−t1)22h = \left(\frac{h}{t} + \frac{g t}{2}\right) (t - t_1) - \frac{g (t - t_1)^2}{2}10=(10t+9.81t2)(t−4)−9.81(t−4)2210 = \left(\frac{10}{t} + 9.81 \frac{t}{2}\right) (t - 4) - \frac{9.81 (t - 4)^2}{2}t=4.46 s.t = 4.46 \, \text{s}.


Answer: 4.46 s.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS