Question #343182

Barium ion with a 2+ charge travel at a speed 800 m/s is moving perpendicular to the magnetic field with a magnitude of 2.0 T. Determine the magnitude of magnetic force acting on Ba^(2+).

Expert's answer

F=qvBsin⁡θ=2∗1.6∗10−19∗800∗2.0sin⁡90∘=5.12∗10−16 NF=qvB\sin\theta\\ =2*1.6*10^{-19}*800*2.0\sin90^\circ\\ =5.12*10^{-16}\:\rm N


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS