Question #254631

A truck is moving north at a speed of 70 km/h. The exhaust pipe above the truck sends out a trail of smoke that makes an angle of 20o east of south behind the truck. If the wind is blowing directly toward the east, what is the wind speed at that location?

Expert's answer

let OA⃗−smoke trail\text{let }\vec{OA} -\text{smoke trail}

visible to the observer from above after some time t\text{visible to the observer from above after some time t}

∠(NS⃗,OA⃗)=20°\angle (\vec{NS},\vec{OA})= 20\degree

OA⃗=OH⃗+HA⃗\vec{OA} = \vec{OH} +\vec{HA}

OH⃗ car speed\vec{OH}\text{ car speed}

HA⃗ vind speed\vec{HA}\text{ vind speed}

tan⁡∠(NS⃗,OA⃗)=∣HA⃗∣∣OH⃗∣\tan\angle (\vec{NS},\vec{OA})= \frac{|\vec{HA}|}{|\vec{OH}|}

∣OH⃗∣=tan⁡∠(NS⃗,OA⃗)∗∣HA⃗∣=70∗tan⁡20°=25.47kmh|\vec{OH}|=\tan\angle (\vec{NS},\vec{OA})*|\vec{HA}|=70*\tan20\degree=25.47\frac{km}{h}


Answer:25.47kmh\text{Answer:} 25.47\frac{km}{h}



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS