Question #229398

A small ball rolls horizontally off the edge of a tabletop that is 1,2 m high. It strikes the floor at a point 1,52 m horizontally away from the edge of the table.

1. How long is the ball in the air?
2. What is the speed at the instant it leaves the table?

Expert's answer

1)

t=2hg=0.5 s,t=\sqrt{\frac{2h}g}=0.5~s,

2)

vy=2gh=4.85 ms,v_y=\sqrt{2gh}=4.85~\frac ms,

vx=l/t=3.04 ms,v_x=l/t=3.04~\frac ms,

v=vx2+vy2=5.72 ms.v=\sqrt{v_x^2+v_y^2}=5.72~\frac ms.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS