Question #206849

The period of a mass-on-spring oscillator is 3 seconds. Upon decreasing its mass by 500 g, the period will become 2 seconds.

a) Calculate the original mass!

b) Calculate the spring constant! 


Could you please explain in detail how to use the equation below?

T=2π√m/kT=2\pi√m/k


Expert's answer

a)

T=2πmk,  ⟹  T=2\pi \sqrt{\frac{m}{k}},\implies k=4π2mT2,k=\frac{4\pi^2m}{T^2},

T1=2πm−m1k,  ⟹  T_1=2\pi \sqrt{\frac{m-m_1}{k}},\implies

m=m1T2T2−T12=0.5⋅99−4=0.9 kg,m=\frac{m_1T^2}{T^2-T_1^2}=\frac{0.5\cdot 9}{9-4}=0.9~kg,

b)

k=4⋅3.142⋅0.99=3.95 Nkg.k=\frac{4\cdot 3.14^2\cdot 0.9}{9}=3.95~\frac{N}{kg}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS