Question #179357

A car slows from 23.69 m/s to rest in 4.44 s. How far did it travel in this time?


Expert's answer

Answer

Using

v=u+at

0=23.69−a×4.44a=5.35m/s20=23.69-a\times4.44\\a=5.35m/s^2

So travelled distance

S=v2−u22a=0−23.692−2×5.35=52.45mS=\frac{v^2-u^2}{2a}\\=\frac{0-23.69^2}{-2\times5.35}\\=52.45m



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS