Question #177444

A baseball player bats the ball at 60° with the ground at a velocity of 50m/s-1. A fielder immediately runs in the opposite direction at a speed of 7m/s-1 in time to catch the ball.


Calculate the distance travelled by the fielder.


Expert's answer

t=2vsinαg,t=\frac{2v sin \alpha}{g},

l=Vt=2Vvsinαg,l=Vt=\frac{2Vv sin \alpha}{g},

l=2⋅7⋅50⋅0.879.8=62 m.l=\frac{2\cdot 7\cdot 50\cdot 0.87}{9.8}=62~m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS