Question #127174

A (field) hockey player is running north at a speed of 8 m⋅s−18 \text{ m}\cdot\text{s}^{-1}8 m⋅s−1. A ball is coming directly towards her from the north at a speed of 18 m⋅s−118\text{ m}\cdot\text{s}^{-1}18 m⋅s−1. She swings her stick forward, directly north, at a speed of 6 m⋅s−16\text{ m}\cdot\text{s}^{-1}6 m⋅s−1 measured in her own frame of reference. What is the speed of the ball with respect to the hockey stick?

Expert's answer

From Galileo's law of velocity addition ,Now, assume Hockey stick as point mass,thus the velocity of of the hockey stick from ground is

vg=8+6=14 ms−1v_g=8+6=14\:\text{m}\text{s}^{-1}

Velocity of ball with respect to ground is

vb=−18 ms−1v_b=-18\:\text{m}\text{s}^{-1}

Thus,speed of the ball with respect to Hockey stick is

vbs=vg−vb=32 ms−1v_{bs}=v_g-v_b=32\:\text{m}\text{s}^{-1}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS