Question #123990

A trolley with mass m1 of 3.3 kg is connected to a light string with a weight of mass m2 of 2.2 kg.

The cord runs through a pulley (a small wheel where the cord runs freely)

a) Calculate the vehicle acceleration

b) Calculate the clamping force in the card

Expert's answer

As per the question,

mass of the trolley (m1)=3.3kg(m_1)=3.3kg

mass connected with the trolley with the help of the string (m2)=2.2kg(m_2)=2.2kg

chord runs through the pulley,

Let the acceleration of the trolley = a and tension in the string is T,

Now,

a)

m1g−T=m1am_1g-T=m_1a

⇒3.3g−T=3.3a−−−−(i)\Rightarrow 3.3g-T=3.3a----(i)

and

T−m2g=m2aT-m_2g=m_2a

⇒T−2.2g=2.2a−−−(ii)\Rightarrow T-2.2g=2.2a---(ii)

from equation (i) and (ii),

⇒3.3g−2.2g=5.5a\Rightarrow 3.3g-2.2g=5.5a

⇒a=1.1g5.5m/sec2\Rightarrow a=\frac{1.1g}{5.5}m/sec^2

and

b)

T=2.2g+2.2a=2.2g+2.2×1.1g5.5T=2.2g+2.2a=2.2g+2.2\times \frac{1.1g}{5.5}

⇒T=2.2g+0.44g=2.64gN\Rightarrow T=2.2g+0.44g=2.64gN

Hence , clamping force on the card=2T=2T

=2×2.64g=5.28gN=2\times 2.64g = 5.28gN


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS