Question #282927

What inductance will be needed to store 1.00 Wh of energy in a coil carrying a current of 20 A?


Expert's answer

W=LI22,W=\frac{LI^2}2,

L=2WI2=18 H.L=\frac{2W}{I^2}=18~H.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS