Question #155043

Electricity costs $0.10 per kilowatt-hour. How does it cost a family each year if they use 250 kilowatt-hours per month?


Expert's answer

Let's calculate how the electricity costs a family each year:


Cost=Rate⋅E⋅12 month1 year,Cost = Rate\cdot E \cdot \dfrac{12\ month}{1\ year},Cost=0.10 $kWh⋅250 kWhmonth⋅12 month1 year=300 $year.Cost = 0.10\ \dfrac{\$}{kWh}\cdot 250\ \dfrac{kWh}{month} \cdot \dfrac{12\ month}{1\ year}=300\ \dfrac{\$}{year}.

Answer:

Cost=300 $year.Cost = 300\ \dfrac{\$}{year}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS