Question #121470

What is the half life of Uranium (atomic number=92, atomic mass=238) if 1µCi of radioactivity requires approximately 7.58×10^21 number of 238^U nuclei?

Expert's answer

Number of nuclei is N=7.58∗1021N=7.58*10^{21}

Activity of the sample is R=1μC=3.7×104decays/sR=1 \mu C=3.7×10^{4} decays/s

The disintegration constant is

λ=RN=3.7∗1047.58∗1021=4.88∗10−18/s\lambda=\frac{R}{N}=\frac{3.7*10^{4}}{7.58*10^{21}}=4.88*10^{-18} /s

The half life of the sample is

T1/2=ln24.88∗10−18/s=1.42∗1017sT_{1/2}= \frac{ln2}{{4.88*10^{-18}}/s} = 1.42*10^{17} s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS