Question #87193

The average density of a white dwarf of radius 109 cm is 106 gm/cm3. Is general theory of relativity needed to study the dynamics of this star? What happens if the star shrinks to a radius thousand times smaller?

Expert's answer

The general theory of relativity for such an object becomes important when its physical radius RR becomes comparable to its Schwarzschild radius, which is given by the formula

rs=2GMc2,r_s = \frac{2 G M}{c^2} \, ,

where GG is the Newton's gravitational constant, MM is the mass of the star, and cc is the speed of light. Estimating the mass as M=4πρR3/3M = 4 \pi \rho R^3 / 3, where ρ\rho is the average density, we conclude that the importance of the general theory of relativity is determined by the magnitude of the ratio

rsR=8πGρR23c2.\frac{r_s}{R} = \frac{8 \pi G \rho R^2}{3 c^2} \, .

It remains to substitute the values G=6.67×1011m3/kg s2G = 6.67 \times 10^{-11}\,\text{m}^3 / \text{kg s}^2, ρ=106g/cm3=109kg/m3\rho = 10^6\, \text{g} / \text{cm}^3 = 10^9\, \text{kg} / \text{m}^3, R=109cm=107mR = 10^9\, \text{cm} = 10^7\, \text{m}, and c=3×108m/sc = 3 \times 10^8\, \text{m} / \text{s}. We obtain

rsR6×104.\frac{r_s}{R} \approx 6 \times 10^{-4} \, .

The smallness of this ratio means that the effects of general relativity are insignificant. If the star shrinks to a radius thousand times smaller, its mass and, therefore, its Shwarzschild radius remain the same. Hence, the ratio rs/Rr_s/R increases thousand times and reaches the value of about 0.6. In this case, the general theory of relativity will be needed to study the dynamics of the star.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS