Question #148598

Find the time taken by sunlight to reach the ground if the distance between the sun and earth is 1.5x10 8 km, velocity of light is 3x10 8 m/s.

Expert's answer

The time tt may be obtained as

t=Svt = \dfrac{S}{v} , where SS is the distance between the Sun and Earth and vv is the velocity of light. Therefore,

t=1.5⋅108⋅103 m3⋅108 m/s=500 s=8.3 min.t = \dfrac{1.5\cdot10^8\cdot10^3\,\mathrm{m}}{3\cdot10^8\,\mathrm{m/s}} = 500\,\mathrm{s} = 8.3\,\mathrm{min}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS