Question #122970

Problem A.1: Interstellar Mission (4 Points)


approximated density of


(a) Calculate the (b)


1


You are on an interstellar mission from the Earth to the 8.7 light-years distant star Sirius. Your spaceship can travel with 70% the speed of light and has a cylindrical shape with a diameter of 6 m at the front surface and a length of 25 m. You have to cross the interstellar medium with an hydrogen atom/m


time it takes


your spaceship to reach Sirius.


Determine the mass of interstellar gas that collides with your spaceship during the mission.


Note: Use 1.673 x 10-27 kg as proton mass.

Expert's answer

Solution.

Earth to Sirius=8.7=8.7  light-years;

70%70\% of c;

d=6m;d=6m;

l=25m;l=25m;

mp=1.673⋅10−27kg;m_p=1.673\sdot10^{-27} kg ;

a)t=dv;t=\dfrac{d}{v};


t=8.70.7=12.43years;t=\dfrac{8.7}{0.7}=12.43 years;


b) S=πr2+2πrl;S=\pi r^2+2\pi rl;

S=π⋅(3m)2+2⋅π⋅3m⋅25m=159πm2=499.26m2;S=\pi\sdot (3m)^2+2\sdot\pi\sdot3m\sdot25m=159\pi m^2=499.26m^2;

h=8.7⋅9.46⋅1015m=8.23⋅1016m;h=8.7\sdot9.46\sdot10^{15}m=8.23\sdot10^{16}m;

V=499.26m2⋅8.23⋅1016m=4.108⋅1019m3;V=499.26m^2\sdot8.23\sdot10^{16}m=4.108\sdot10^{19}m^3;

m=D⋅V;D\sdot V;

m=1.673⋅10−27kg/m3⋅4.108⋅1019m3=6.87⋅10−8kg;m=1.673\sdot10^{-27}kg/m^3\sdot4.108\sdot10^{19}m^3=6.87\sdot10^{-8}kg;

Answer: a)t=12.43years;a) t=12.43years;

b)m=6.87⋅10−8kg.b)m=6.87\sdot10^{-8}kg.




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS